U Društvenom domu “Janko Gržinić” u Veprincu održano je predavanje o energetskim zajednicama, ključnom konceptu u tranziciji prema održivoj energetici. Događanje su Grad Opatija i Poduzetnički inkubator Hubbazia organizirali u suradnji s Udrugom “Bez Granica” te je riječ o prvom u nizu predavanja koja će biti ponuđena građanima i drugim dionicima. Predavanje su održali Davorka Medved, Damir Medved i Damir Juričić. Zamjenica gradonačelnika Kristina Đukić je, prije predavanja, istaknula fokusiranost Grada Opatije na poticanje ulaganja u obnovljive izvore energije. Pozvala je građane da se prijavljuju na javne pozive za sufinanciranje solarnih elektrana u domaćinstvima i izradu projektne dokumentacije koje Grad raspisuje svake godine.
Energetske zajednice – alternativa komercijalnim sustavima
Energetske zajednice predstavljaju inovativan model koji građanima, poduzetnicima i javnim institucijama omogućuje aktivno sudjelovanje u proizvodnji i distribuciji energije. Ovaj koncept nudi alternativu tradicionalnim energetskim tvrtkama, s naglaskom na društveno-ekonomsku korist i održivu energetsku tranziciju. Cijene opreme za solarne elektrane posljednjih su godina znatno smanjene, čineći ih pristupačnijima za kućanstva i poduzeća. Povrat ulaganja postaje sve brži, osobito zbog velikog broja sunčanih sati koje Hrvatska ima. Europska unija, država i jedinice lokalne samouprave pružaju značajne poticaje za postavljanje solarnih panela, što dodatno olakšava prelazak na obnovljive izvore energije.
EU planira do 2050. godine osigurati 45% ukupne energije iz održivih izvora. Unatoč velikom solarnom potencijalu, Hrvatska se trenutno nalazi tek na 87. mjestu u svijetu po proizvodnji električne energije iz solarnih elektrana, s prosjekom od 47 kWh po stanovniku. Stručnjaci ističu da se taj rezultat može značajno poboljšati.
Prednosti uključivanja u energetsku zajednicu
Energetska zajednica Sjevernog Jadrana jedna je od najaktivnijih u Hrvatskoj. Građani koji već posjeduju ili planiraju instalirati solarne elektrane mogu se povezati kroz ovu zajednicu, što im donosi financijske i operativne koristi. Postupak pristupanja je jednostavan: dovoljno je ispuniti prijavni obrazac na službenoj web stranici EZ-a i platiti godišnju članarinu, čiji iznos ovisi o kategoriji članstva.
Jedan od ključnih benefita energetskih zajednica je mogućnost razmjene viška proizvedene energije s ostalim članovima, čime se smanjuju računi za električnu energiju. Također, zajednica pruža kontinuirani uvid u proizvodnju energije i efikasnost solarnih elektrana, kao i stručne savjete za maksimalno iskorištavanje vlastitih kapaciteta.
Udruga Bez Granica već 12 godina aktivno radi na razvoju lokalne zajednice u Rijeci, s posebnim naglaskom na promociju građanske energije i održivog razvoja. Više informacija o njihovim projektima dostupno je na https://energija.bezgranica.hr.