U povodu Dana Europe i 50. obljetnice europske kohezijske politike, u Opatiji je održan okrugli stol pod nazivom “Shaping the role of the EU regions: Perspectives on the future of regional and cohesion policy in changing Europe”. Događaj je okupio brojne visoke uzvanike, stručnjake i poduzetnike iz Hrvatske i Europe.
U Hrvatskom muzeju turizma (Vila Angiolina), okupljene je pozdravio direktor Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije, Vedran Kružić. Svečanom otvorenju pridružili su se Nj. E. Fabien Guillaume Edmond Fieschi, veleposlanik Francuske Republike u Hrvatskoj, Nj. E. Christian Hellbach, veleposlanik Savezne Republike Njemačke, te Zrinka Ujević, voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj. Posebno su dojmljiva bila izlaganja profesora Saše Zelenike i Ane Meštrović s riječkog Sveučilišta, koji su predstavili inovacijske projekte i digitalnu transformaciju.
Panel rasprava koja je uslijedila otvorila je ključne teme o budućnosti europskih regija, izazovima kohezijske politike i prilagodbi u brzo mijenjajućoj Europi, dok je završni dio programa bio posvećen umrežavanju i razmjeni ideja. Organizatori događanja su PRIGODA Regionalna razvojna agencija PGŽ-a, Grad Opatija i Jean Monnet Međusveučilišni centar izvrsnosti Opatija, a događanje je moderirao Srđan Kerčević iz agencije i tima Europe Direct Hrvatska.
Ovom prigodom ravnatelj RRA Prigoda, Vedran Kružić je istaknuo: – Ovog tjedna obilježavamo tjedan Europe ovdje u Opatiji. Već za zadnjih 7 godina Regionalna razvojna agencija nametnula se kao ključna koordinacijska agencija vezana uz privlačenje evropskih fondova. I ovaj tjedan imamo prigodu u Opatiji ugostiti dva veleposlanika dvije najveće države u EU, Njemačke i Francuske, i voditeljicu Ureda Europske komisije u Zagrebu, gospođu Ujević. Problematika koju ćemo danas proći je razvoj regija i njihove konkurentnosti u novoj kohezijskoj politici EU. Kao što vam je dobro poznato, stvari se globalno prilično mijenjaju i za očekivati je da će Europa u sljedećih desetak godina promijeniti ključne projekte vlastitog financiranja. I danas je evo prigoda da sa renomiranim gostima i sa svima onima koji će nam se pridružiti u Opatiji dobijemo i dodatne informacije što je to ključno za Evropu, na koji način Europa namjerava financirati vlastiti razvoj, kvalitetu i standard života.
Važno je naglasiti da je programu prethodio i posjet spomenutih uglednika Uredu Gradonačelnika Opatije gdje su ih ugostili gradonačelnik Fernando Kirigin i zamjenica gradonačelnika Kristina Đukić. Posjet se nastavio u Vili Antonio gdje su uglednici posjetili Jean Monnet centar te su održali sastanak u poduzetničkom inkubatoru Hubbazia – centru za inovacije u turizmu, koje pruža podršku poduzetnicima i kreativcima iz cijele regije, ali je ujedno i mjesto susreta brojnih uglednika. Podsjetimo, Hubbazia, poduzetnički inkubator Grada Opatije, uz svoje redovne aktivnosti postala je i važno društveno i protokolarno središte koje povezuje Opatiju s lokalnom i međunarodnom zajednicom. U inkubatoru su dosad organizirani posjeti delegacija iz SAD-a, Latvije, Ukrajine, Slovenije, Finske, Španjolske, Njemačke i Francuske, a prostor su posjetili i župan Primorsko-goranske županije, ministar znanosti i obrazovanja te državna tajnica za demografiju i mlade. Ovakvi susreti dodatno učvršćuju međunarodnu suradnju i otvaraju vrata novim projektima i partnerstvima.
Kao domaćini bila nam je čast ugostiti ovako ugledne goste, stoga se ovom prilikom zahvaljujemo RRA Prigoda i izv. prof. dr. sc. Ani Pošćić iz Jean Monnet centra na povjerenju i suradnji.